سردخانه ها را میتوان بر اساس کاربرد یا ویژگیهای فنی به دسته های مختلفی تقسیم کرد که هر کدام نحوه عملکرد و بازدیدها و شرایط نگهداری فنی مخصوصی دارند.

در سردخانه های تجاری و صنعتی ، بدون در نظر گرفتن جزئیات فنی و صرفا بر اساس ” کاربرد” مورد نظر خریدار و “نوع” محصولاتی که باید “نگهداری” شوند یا دچار “تغییرات دمایی” گردند یا “منجمد” شوند می توانیم سیستمهای سرمایش را به چند گروه کلی:

تقسیم بندی کنیم.

لازم است جهت عملکرد کارآمد و جلوگیری از ایجاد خسارت در یک سیستم سرمایش مشخص هنگام استفاده به کاربری آن توجه شود و از استفاده غیراصولی از سیستمهای سرمایشی جدا پرهیز نمایید.

نوع سیستم سرمایشی قبلا در هنگام “طراحی یا سفارش” و پیش از تولید و مونتاژ بر اساس درخواست خریدار مشخص شده است. بنابراین در صورت سفارش هر یک از انواع بالا حتما طبق کاربری تعیین شده از سیستم سرمایشی استفاده نمایید.

در تجهیزات شرکت سرما صنعت کاسپین کاربری های اشاره شده در بالا برای سیستم های سرمایشی را به صورت زیر تعریف می کنیم:

سردخانه نگهداری بالای صفر

به اتاقهایی گفته می شود که برای نگهداری محصولات غیر منجمد در دمای حدود صفر و یا بالاتر از صفر درجه سانتیگراد طراحی شده اند.

این محصولات می تواند شامل انواع مواد غذایی ، سبزیجات ، میوه جات ، موادپروتئینی، مواد لبنی ، داروها ، مواد شیمیایی و… باشند.

توجه: دمای دقیق مورد نیاز برای نگهداری هر محصول باید توسط کاربر از منابع مجاز و استاندارد استخراج گردد. همچنین برای داروها و مواد شیمیایی باید به دستورالعمل نگهداری ارائه شده توسط تولید کننده رجوع شود. همچنین برخی از محصولات برای نگهداری نیاز به تهویه و یا کنترل میزان رطوبت و یا کنترل نسبت گازهای موجود در هوای اتاق نگهداری دارند که در این موارد باید تمهیدات لازم بر اساس استاندارد ها یا دستورالعمل های مربوط به همان محصول توسط کابر اتخاذ گردد.

برای دسترسی به برخی از منابع میتوانید به یکی از سایت های:

 WWW.FREEZ-COOL.COM یا WWW.FREEZ-COOL.IR

مراجعه نمایید.

توجه: سردخانه های بالای صفر FREEZ-COOL معمولا در شرایط عادی قابلیت کاهش دما تا حدود 5- درجه سانتیگراد برای نگهداری محصولات غیر منجمد را دارند.

سردخانه زیر صفر نگهداری مواد منجمد

به اتاقهایی گفته می شود که برای نگهداری محصولات منجمد شده در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد طراحی شده اند.

این محصولات منجمد می تواند شامل انواع مواد غذایی شامل گوشت ، مرغ ، ماهی ، بستنی و… ، مواد دارویی ، مواد شیمیایی و… باشند.

توجه: بیشتر سردخانه های زیر صفر نگهداری مواد غذایی منجمد معمولا برای دمای 18- تا 25- درجه سانتیگراد طراحی می شوند ولی دمای دقیق مورد نیاز برای نگهداری هر محصول باید توسط کاربر از منابع مجاز و استاندارد استخراج گردد. همچنین برای داروها و مواد شیمیایی باید به دستورالعمل نگهداری ارائه شده توسط تولید کننده رجوع شود. همچنین برخی از محصولات برای نگهداری نیاز به تهویه و یا کنترل میزان رطوبت و … دارند که در این موارد باید تمهیدات لازم بر اساس استاندارد ها یا دستورالعمل های مربوط به همان محصول توسط کابر اتخاذ گردد.

توجه: سردخانه زیر صفر نگهداری مواد منجمد صرفا برای نگهداری بار قبلا منجمد شده طراحی شده است البته این سردخانه ها معمولا امکان منجمد کردن مقدار مشخصی بار در طول 24 ساعت را دارند ولی وارد کردن بار غیر منجمد به سردخانه زیرصفر نگهداری مواد منجمد میتواند باعث ایجاد نوسانات دمایی و افت کیفیت محصولاتی گردد که قبلا در سردخانه دپو شده اند. درحالت کلی از سردخانه زیرصفر نباید به عنوان تونل انجماد استفاده شود.

برای دسترسی به برخی از منابع برای نگهداری محصولات میتوانید به یکی از سایت های:

 WWW.FREEZ-COOL.COM یا WWW.FREEZ-COOL.IR

مراجعه نمایید.

توجه: دمای مورد نیاز برای سردخانه زیر صفر نگهداری مواد منجمد باید در هنگام سفارش توسط خریدار مشخص گردد.

سردخانه زیر صفر نگهداری مواد غیر منجمد

به اتاقهایی گفته می شود که برای نگهداری محصولات غیر منجمد در دمای کمتر از صفر درجه سانتیگراد طراحی شده اند.

این محصولات می تواند شامل انواع مواد غذایی شامل کنستانتره و… ، مواد دارویی ، مواد شیمیایی و… باشند.

توجه: دمای دقیق مورد نیاز برای نگهداری هر محصول باید توسط کاربر از منابع مجاز و استاندارد استخراج گردد. همچنین برای داروها و مواد شیمیایی باید به دستورالعمل نگهداری ارائه شده توسط تولید کننده رجوع شود. همچنین برخی از محصولات برای نگهداری نیاز به تهویه و یا کنترل میزان رطوبت و … دارند که در این موارد باید تمهیدات لازم بر اساس استاندارد ها یا دستورالعمل های مربوط به همان محصول توسط کابر اتخاذ گردد.

برای دسترسی به برخی از منابع برای نگهداری محصولات میتوانید به یکی از سایت های:

 WWW.FREEZ-COOL.COM یا WWW.FREEZ-COOL.IR

مراجعه نمایید.

توجه: دمای مورد نیاز برای سردخانه باید در هنگام سفارش توسط خریدار مشخص گردد.

پیش سرد کن ، اتاق شوک دمایی و…

از پیش سرد کن برای کاهش دمای محصولاتی که قرار است وارد تونل انجماد شوند یا در سردخانه های نگهداری قرارگیرند استفاده می شود. در واقع هدف استفاده از پیش سردکن ها کاهش دمای محصولات از دمای محیط تا دمای مورد نظر کاربر (حدود 0تا5 درجه سانتیگراد) در یک سیکل کاری با زمان مشخص است.

توجه: ظرفیت بارگیری ، زمان مورد نیاز برای سردکردن ، حجم و نوع محصول مورد نظر باید در هنگام سفارش توسط خریدار مشخص شده باشد. همچنین برخی از محصولات نیاز به تهویه و یا کنترل میزان رطوبت و … دارند که در این موارد باید تمهیدات لازم بر اساس استاندارد ها یا دستورالعمل های مربوط به همان محصول توسط کابر اتخاذ گردد.

تونل انجماد

از تونل انجماد برای منجمد کردن محصولات پیش سرد شده در یک سیکل کاری معمولا 6 تا 10 ساعته(حدود8 ساعت) استفاده می شود. محصولاتی که باید در “سردخانه نگهداری زیر صفر مواد منجمد” نگهداری شوند باید ابتدا توسط یک تونل انجماد منجمد شده باشند.

توجه: مقدار وزن بار ، زمان مورد نظر برای انجماد(سیکل کاری) و نوع محصول مورد نظر جهت انجماد باید در هنگام سفارش توسط خریدار مشخص شده باشد.

محصولات و خدمات سرما صنعت کاسپین

صفحه نخست

راه های ارتباطی ما

اطلاعات بیشتر درباره ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *